HLAVIČKA novinky

PARLAMENT SCHVÁLIL ZRUŠENÍ VOJENSKÉHO ÚJEZDU BRDY Doporučený

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

OPICE BRDY PLOCHAPoslanci schválili 15.12.2014 zrušení vojenského újezdu Brdy. Zástupci obcí z Plzeňského kraje jsou z toho nadšeni a těší se, že až získají zpět část území, zatím patřícího pod Středočeský kraj, budou moci jeho rozvoj plnohodnotně ovlivňovat. Středočeští starostové. ale varují před tím, že dosud mimořádně zachovalou přírodu poškodí developerské projekty. Doufají proto, že proti zrušení újezdu se postaví Senát. Ministerstvo obrany tvrdí, že armáda brdský újezd nepotřebuje. Je to pravda?

Pokud normu schválí horní komora a podepíše prezident, mělo by od roku 2016 na jeho území vzniknout šest nových obcí. Deset obcí z Plzeňského kraje získá zpět část území újezdu. Podle jejich zástupců budou obce spolu s Plzeňským krajem moci lépe ochránit životní prostředí, zdroje pitné vody a vybudovat nutná protipovodňová opatření na řece Klabavě, která je při přívalových deštích nejproblémovějším tokem v regionu. Zatím mohly tyto obce jen podávat podněty a žádosti na újezdní úřad do středočeských Jinců.

"Jsem rád, že se napravují křivdy minulosti, tedy že se historické území, které kraj měl sedm století, navrátí po 65 letech ve prospěch obcí," uvedl plzeňský hejtman Václav Šlajs (ČSSD). Kraj podporuje režim chráněné krajinné oblasti, která na území vznikne hned po zrušení prostoru v roce 2016, a nepočítá v Brdech s žádnými developerskými aktivitami. Podle starosty Strašic Jiřího Hahnera je to pojištěné krajským územním plánem. "Starostu, který by tam něco takového pustil, by lidé ukamenovali," prohlásil.

Starosta středočeských Jinců Josef Hála (KSČM) to vidí jinak. "Myslíme si, že to není o tom, že by ten prostor armáda nepotřebovala. Je to podnikatelský projekt, nejsme s tím spokojeni. Myslíme si, že Brdy by si zasloužily ochranu prostřednictvím vojenského újezdu," řekl Hála. Středočeský hejtman Miloš Petera (ČSSD) bude prosazovat, aby Brdy, které zůstanou územím v majetku státu, po zrušení újezdu byly pod správou Středočeského kraje. "Myslím si, že by toto území mělo zůstat pod jednotnou samosprávou, a to Středočeského kraje," řekl. Podle něj nebylo dobré, že se rozhodlo o zrušení újezdu, když se oba kraje nedomluvily.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) uvedl, že armáda tak rozlehlé vojenské újezdy nepotřebuje. Sněmovna nejenže podpořila zrušení celého brdského újezdu, ale souhlasila i se zmenšením těch zbylých. Pokud bude návrh zákona platit, uvolní se asi 42.000 z celkové rozlohy zhruba 129.600 hektarů vojenských újezdů. Hranice změní újezdy Boletice, Březina, Hradiště a Libavá. Z boletického újezdu má být vyňat i katastr Maňávka u Českého Krumlova.

Brdský vojenský prostor je nyní až na výjimky oficiálně přístupný pouze na propustku, protože ale není v silách armády ho celý oplotit, využívají ho často turisté. Díky omezenému vstupu se ve vojenském výcvikovém prostoru zachovala řada vzácných živočichů a rostlin. Armáda slibuje, že újezd do konce roku 2017 vyčistí od munice, odpůrci dnešního rozhodnutí o tom ale pochybují.

Pro normu ve Sněmovně hlasovalo 99 ze 176 přítomných poslanců, 45 jich bylo proti. K poslancům, kteří předlohu nepodpořili, patřili hlavně zástupci ČSSD a KSČM. Zejména sociální demokraty ale hlasování rozdělilo podle krajské příslušnosti.

 

kontakty na nás

BRDSKÝ SERVIS s.r.o.

Hoděmyšl č.p. 42
262 42 Sedlice

Email :

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Telefon:

+420 774 208 700

napište nám