HLAVIČKA novinky

VLÁDNÍ NOVELA ZÁKONA 406/2000 Sb.- BUDE ZMĚNA LEGISLATIVY PENB ? Doporučený

Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)

 ZÁKONY SBÍRKA UZKÁ green

 

 

Vláda 3.9.2014 schválila návrh ministerstva průmyslu a obchodu upravující problematiku energetické účinnosti v ČR. Novela zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií přinese změny v průkazech energetické náročnosti pro prodávané budovy (dále jen PENB) , změny v požadavcích na energetickou náročnost budov a měla by zjednodušit program Nová zelená úsporám.

Návrh například mění u všech povinnost vlastníků pojem "zajistit zpracování průkazu" na "opatřit si průkaz" energetické náročnosti. Dále ruší povinnost opatřit (dříve zajistit zpracování) PENB při prodeji nebo pronájmu budovy, nebo její ucelené části budovy, za předpokladu, že se obě strany na tom písemně dohodnou a zároveň půjde o budovu, u které nebyla po 1. lednu 1947 provedena větší změna dokončené budovy.

 

 

káva žlutá uprDalší důležitou změnou je upřesnění povinnosti vlastníka budovy zajistit při prodeji a pronájmu uvedení ukazatelů energetické náročnosti z průkazu v informačních materiálech, kdy v návrhu je povinnost přesněna na zajištění uvedení klasifikační třídy a ukazatele energetické náročnosti.

Tato povinnost vlastníka je rozšířena o povinnost předat zprostředkovateli grafickou část PENB.

Zprostředkovatel je pak povinen pod sankcí uvést klasifikační třídu ukazatele energetické náročnosti z předané grafické části průkazu v informačních a reklamních materiálech.

Pokud zprostředkovatel neobdrží grafickou část průkazu, uvede v reklamních a informačních materiálech nejhorší klasifikační třídu.

 

Pozn autora:

Realitní kanceláře povinnost vlastníka "uvedení ukazatelů energetické náročnosti z průkazu v informačních materiálech", na sebe většinou nepřebíraly a tedy v materiálech neuváděly. Vzhledem k tomu, že je PENB většinou vlastníkem nebo realitní kanceláří zajišťován až v průběhu procesu prodeje nebo pronájmu, domnívám se, že tato část připravované novely pouze zvýší počet klasifikačních tříd "G" v reklamních a informačních materiálech.

Návrhem se rovněž upřesňují podmínky doby platnosti průkazu, kdy i nadále platí 10 let ode dne jeho vyhotovení,

  • nebo do provedení větší změny dokončené budovy (změny více než 25% celkové plochy obálky), 
  • nebo do provedení změny způsobu vytápění, chlazení nebo přípravy teplé vody v této budově.

STAVBY PRO RODINNOU REKREACI.

V této oblasti návrh upřesňuje, kdy není potřeba plnit požadavky na energetickou náročnost u staveb pro rodinnou rekreaci.

Tato změna má dopadrekreace chatka green upr i na povinnost vlastníka opatřit PENB pro tyto rekreační domy. Doposud vlastníci PENB na tento typ staveb zajišťovat nemuseli. Po této změně se PENB nebude muset zajišťovat pouze u staveb pro rodinnou rekreaci, které jsou užívány jen část roku a jejichž odhadovaná spotřeba energie je nižší než 25 % spotřeby energie, k níž by došlo při celoročním užívání. U ostatních staveb pro rodinnou rekreaci bude PENB při prodeji a pronájmu vyžadován.

Zákon zjednodušuje podmínky pro program Nová zelená úsporám. Dává poskytovateli dotací možnost nechtít od žadatelů energetický posudek od auditora. Nově bude moci vyžadovat pouze posouzení od zpracovatele průkazů energetické náročnosti budov. To umožní jednodušší přípravu žádostí, kde je podrobnější dokumentace zbytečnou bariérou.

Novela nyní půjde do Parlamentu a pokud bude schválena, předpokládá se její  účinnost od ledna 2015.

Níže si můžete stáhnout úplné znění zákona 406/2000Sb včetně vyznačených změn schválených vládou dne 3.9.2014.

PŘÍLOHA KE STAŽENÍ: ZÁKON 406/2000 Sb. S VYZNAČENÍM NAVRHOVANÝCH ZMĚN

kontakty na nás

BRDSKÝ SERVIS s.r.o.

Hoděmyšl č.p. 42
262 42 Sedlice

Email :

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Telefon:

+420 774 208 700

napište nám