hlavicka povinnosti penb

Rodinné domy

Při prodeji svého domu máte povinnost zajistit zpracování Průkazu energetické náročnosti budovy. Neriskujte zbytečné problémy za nedodržení této povinnosti v rádu nekolika tisíc pokutu v řádech několika desítek tisíc. Nestojí to za to.

KDY MUSÍM MÍT PENB?

Komerční budovy

Komerční budovy mají zákonem stanovené podmínky, ve vztahu k lhůtám,  obdobné jako bytové domy. Při prodeji, či pronájmu budovy nebo prodeji části budovy (např. komerčních prostor, bytů apod.) platí povinnost zpracování a předání průkazu novému majiteli nebo nájemci od 1.1.2013*, pro všechny budovy, tedy i komerční. Od 1.1.2016 se tato povinnost vztahuje i na pronájem ucelené části budov, tedy i komerčních prostor (např. obchodů)
Dále je novelou 2015 zrušena povinnost u stávajících bytových a administrativních budov mít zpracován průkaz podle energeticky vztažné plochy. Tato povinnost se ale týkala pouze pro bytové a administrativní budovy, netýkala se komerčních objektů. 

ŠIPKA POVINNOSTI VLASTNÍKŮ kd2

Bytové domy

U bytových domů je situace trochu složitější. Mimo povinnosti stanovené zákonem pro územní a stavební řízení (stavba a rekonstrukce) byla vlastníkům domů nebo SVJ zrušena povinnost vztažená k velikosti energeticky vztažné plochy. Je li  v bytovém domě založeno společenství vlastníků, má povinnost k  PENB toto SVJ. Pokud v bytovém domu není SVJ založeno není, má povinnosti k PENB vlastník budovy. Je li jich více (podíloví spoluvlastníci)  považují za jedinou osobu a nakládají s domem jako jediná osoba. Přehlednost situace je komplikována povinností vlastní-ků jednotek-tedy jednotlivých bytů, při jejich prodeji a od 1.1.2016 i při jejich pronájmu, předložit PENB, ale společenství povinnost  ho nechat zpracovat  již nemají. Vzniká tak situace kdy vlastník jednotky musí při prodeji předložit PENB budovy, jejíž vlastník povinnost zpracovat PENB již nemá. 

nejste si jisti

Nejste si jisti  zda potřebujete PENB. Myslíte si, že je lepší to nechat být? Neriskujte, nestojí to za to. Neváhejte a napište nám nainfo@ i-penb.czTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.">,di Vám odpovíme na Vaše otázky, případně osvětlíme další nejasnosti.

 • PENB rodinného domu již za 2900,-Kč včetně DPH. 
 • Nemáte li dokumentaci -Váš dům zaměříme
 • Pracujeme rychle ale kvalitně

NEJSTE SI JISTI PENB ŠIPKA

VEŘEJNÉ BUDOVY

Veřejné budovy mají zákonem stanovené podmínky, ve vztahu k lhůtám,  nejpřísnější. Od 1.7.2013 má každý vlastník veřejné budovy ze zákona (novela zákona č. 406/2000 Sb.) č.318/2012 Sb. § 7a) písm. b) povinnost mít zpracovaný Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) u budov s celkovou energeticky vztažnou plochou větší než 500 m2. Jedná se o budovy, jejímž vlastníkem a uživatelem je orgán veřejné moci nebo subjekt zřízený orgánem veřejné moci.Jedná se zejména o budovy, v nichž sídlí:

 • Obecní, městské a krajské úřadyVEREJNÁ BUDOVA URAD
 • Budovy hasičských sborů, dobrovolných hasičů...
 • Budovy soudů a jiných správních orgánů
 • Budovy policie ČR, městské policie
 • Budovy škol - mateřských, základních, středních...
 • Dětské domovy, internáty, kojenecké ústavy...
 • Domovy důchodců, domy s pečovatelskou službou
 • Budovy stravovacích zařízení
 • Nemocnice a jiná zdravotnická zařízení
 • Kulturní zařízení - divadla, kina...
 • Sportovní zařízení, sportoviště...

ŠIPKA POVINNOSTI VLASTNÍKŮ VD2

kontakty na nás

BRDSKÝ SERVIS s.r.o.

Hoděmyšl č.p. 42
262 42 Sedlice

Email :

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Telefon:

+420 774 208 700

napište nám